دیدار روحانی با هاشمی، خاتمی و عارف

 شنبه روز دیدار رییس‌جمهوران اسبق و سابق با رییس‌جمهوری آینده ایران بود. حسن روحانی، رییس‌جمهوری منتخب ملت ایران روز گذشته با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رییس‌جمهوری سازندگی و سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهوری اصلاحات دیدار و گفت‌وگو کرد. سیدمحمد خاتمی دیروز با حضور در منزل روحانی با او در مورد موضوعات جاری کشور گفت‌وگو کرد. تا لحظه تنظیم این خبر، جزییات بیشتری در مورد این دیدار منتشر نشده است.
 

حجت‌الاسلام حسن روحاني روز گذشته همچنین با آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار و گفت‌وگو کرد. در اين ديدار، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تبريک مجدد پيروزي حسن روحاني در يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري، براي او و دولت آينده آرزوي توفيق و موفقيت روزافزون کرد. 


آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني با تقدير از گفتمان اعتدال و مشي تدبير و عقلانيت حجت‌الاسلام روحاني که نويدبخش آغاز فصلي نو در روند اجرايي کشور است، اظهار کرد: شور و اميدي که در جامعه به‌ويژه در دل جوانان اين مرزوبوم پس از حماسه سياسي 24 خرداد ايجاد شده، سرمايه و پشتوانه‌اي عظيم و بي‌بديل براي دولت يازدهم است. وي افزود: مشي اعتدال، عقلانيت و استفاده از خِرَد جمعي که شعار دولت آقاي روحاني است، مي‌تواند ضمن حفظ و تقويت انسجام ملي و وحدت همه‌‌جانبه در کمک به حل مشکلات عديده داخلي، به‌ ويژه شرايط اقتصادي کشور و ايجاد تعامل سازنده و مفيد با کشورهاي دنيا در عرصه‌هاي بين‌المللي، موثر و کارگشا باشد.


در اين ديدار، حجت‌الاسلام حسن روحاني رييس‌جمهور منتخب نيز با تشکر و قدرداني از مساعي و مشورت‌هاي خوب و مفيد آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني گفت: دولت آينده برآمده از شور، اميد و خلق حماسه سياسي آحاد مردم به ‌ويژه جواناني است که براي ايجاد تحول در نظام اجرايي کشور و آغاز شرايطي نو به عرصه آمده‌اند. وي خاطرنشان کرد: اميدوارم بتوانم در دولت يازدهم، با کمک همه بزرگان انقلاب اسلامي و دلسوزان کشور از همه طيف‌ها و گروه‌هاي سياسي به خواست و تقاضاهاي به‌حق مردم، جامه عمل بپوشانم.


روز گذشته رییس‌جمهور منتخب در دفتر کارش با محمدرضا عارف ملاقات کرد. به گزارش «امید نامه» عارف با اشاره به دیدار خود با حسن روحانی گفت در این دیدار درباره وضعیت کشور و شکل دولت جدید بحث و تبادل نظر شده است. این عضو مجمع‌تشخیص‌مصلحت نظام در تشریح دیدارش با رییس‌جمهور منتخب، به دوستی 40ساله‌اش با حسن روحانی اشاره کرد و گفت: این جلسه بسیار دوستانه‌ بود و نقطه‌نظراتم را درباره دولت مطرح کردم و اعلام آمادگی شد در هر زمینه‌ای که دکتر روحانی تشخیص بدهد، هم خودم و هم تیمی که با من همکاری می‌کند به دولت کمک کنیم و ایشان هم از این موضوع استقبال کرد.


معاون اول دولت اصلاحات خاطرنشان کرد: در این جلسه مطالبات مردم مورد بررسی قرار گرفت و مروری هم بر وضعیت کشور انجام شد به گزارش «فارس» عارف پس از دیدار با روحانی در جمع فعالان سیاسی کردستان با بیان اینکه «ما به اراده و حضور شما جهت اجرایی‌کردن مطالباتمان نیاز داریم»، گفت: «نباید فرصت را از دست دهیم و باید برای مطالباتمان راهی پیدا کنیم و شما بهترین کمک را می‌توانید به ما بکنید.» همچنین عارف پس از شنیدن صحبت‌های حاضران درباره سفرهایش به مناطق کردنشین اظهار کرد: «فکر می‌کردم که کردها را شناخته‌ام اما اکنون اعتراف می‌کنم که این مردم شجاع، عزیز و همراه را نشناخته‌ام. در سفرهای اخیرم از حضور چشمگیر و نگاه مثبت کردها در رابطه با خودم شرمنده شدم.»


عارف همچنین درباره انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری گفت: «خدا را شاکریم که انتخاباتی برگزار شد که همبستگی و همدلی را بین مردم بیشتر کرد و مایه عزت و سرفرازی کشور شد.» معاون اول دولت اصلاحات با اشاره به اینکه «باید به دکتر روحانی در دولت کمک کنیم»، تاکید کرد: همه دغدغه ما باید کمک به دولت باشد. نباید انتظار داشت که در یک ماه، همه مشکلات حل و معجزه شود. باید روندی طی شود، چراکه مطالبات زیادی در طول سال‌ها از سوی مردم انباشته شده که پاسخی هم دریافت نشده است. الان سوالی در انتخابات نیست و کسی نمی‌گوید که یک برگ رای جابه‌جا شده است. وی با تاکید بر اینکه «شرایط کشور ایجاب می‌کند که دولتی شایسته‌سالار و فراجناحی داشته باشیم»، افزود: «اکنون سرمایه اجتماعی جدیدی خلق شده است و باید از آن محافظت شود.»


عارف در ادامه با بیان اینکه «احزاب نباید قایم به فرد باشند»، تصریح کرد: «اگر اینگونه باشد، در کنار دولت به‌عنوان نهاد مدنی می‌توانیم مطالبات را پیگیری و مدیریت کنیم.» این عضو مجمع‌تشخیص‌مصلحت نظام همچنین خاطرنشان کرد: «برای رسیدن به پست و مقام هوای نفس ندارم. از این‌رو شاید اگر پتانسیل اجتماعی را بتوانم مدیریت کنم، مفید‌تر باشیم. دولت هم باید احساس کند که دستش برای انتخاب اعضای کابینه باز است.» اظهارات عارف و دیدار او با حسن روحانی در حالی است که نام او به‌عنوان گزینه سمت معاون اول دولت تدبیر و امید مطرح است.
 
بازدید : 338 2 تير 1392 ساعت 09:30 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری